Opiekunka – czyli tak naprawdę kto?
Opieka nad osobą starszą bądź chorą to bardzo odpowiedzialne zajęcie wymagające ogromnych pokładów empatii, cierpliwości, ale też zaangażowania. Seniorzy, podobnie jak niepełnosprawni potrzebują szczególnej troski, dlatego przed podjęciem pracy w zawodzie opiekunki dobrze jest przejść szkolenia, które zapewnią Ci odpowiedni poziom wiedzy oraz nauczą Cię, w jaki sposób okazywać potrzebującym szacunek. Podawanie leków, pomoc w codziennej higienie, karmienie, sprzątanie, a przy tym wszelkie inne czynności związane z całodobową opieką nad potrzebującymi to bardzo odpowiedzialne zadania wpływające na podniesienie komfortu życia takiej osoby. Zastanawiasz się nad pracą opiekunki w Niemczech lub innym kraju, ale nie wiesz, od czego zacząć i gdzie szukać rzetelnych ofert? Podpowiadamy!
Zakres obowiązków opiekunki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi
Praca w opiece to nie tylko czuwanie nad zdrowiem seniora, ale także wsparcie w najzwyklejszych czynnościach, takich jak spożywanie posiłku, toaleta, zmiana pieluch, pościeli, a nawet pomoc w ubieraniu się. Poza tym osoba sprawująca pieczę nad konkretnym pacjentem powinna zadbać o jego dobre samopoczucie, oferując krótką rozmowę, spacer albo wspólne spędzanie czasu. Oczywiście, bywają sytuacje, kiedy opiekunka zajmuje się tylko i wyłącznie kwestiami zdrowotnymi, ale często zdarza się, że należy również zapewnić seniorowi podniesienie na duchu bądź emocjonalną podporę.
Czy każda opiekunka zatrudniona w Niemczech przez firmę prywatną powinna znać język obcy?
Praca dla opiekunki w Niemczech wiąże się oczywiście ze znajomością języka przynajmniej w stopniu podstawowym. Bezproblemowa komunikacja jest fundamentem, bez jakiego nie będziesz w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków. Jako firma z ponad 15-letnim doświadczeniem doskonale znamy potrzeby seniorów oraz osób wymagających codziennej opieki, ale również tworzymy blisko czterysta miejsc pracy rocznie. Nawet jeśli nigdy nie miałaś styczności z językiem niemieckim, powinnaś zastanowić się nad różnymi szkoleniami, podczas których poznasz najważniejsze zwroty ułatwiające Ci codzienną rozmowę z pacjentem. Dodatkowo warto zainteresować się kursami stanowiskowymi – w zależności od charakteru Twojej przyszłej pracy będziesz mogła liczyć na przeszkolenie z zakresu podawania leków, pożywienia, pomocy przy czynnościach higienicznych, a także zasad reagowania w skrajnie niebezpiecznych sytuacjach zagrożenia życia pacjenta.
Jeśli chciałabyś rozpocząć pracę w opiece nad starszymi w Hamburgu bądź pozostałych miastach w Niemczech – koniecznie zapoznaj się z naszą ofertą. Zachęcamy do kontaktu z doradcami, którzy chętnie wytłumaczą Ci, jak wygląda cały proces rekrutacyjny.