Jak dbać o seniora w słoneczne dni?

Ostatnimi dniami za oknem panuje bardzo ładna pogoda. Zbliża się majówka, a zaraz za nią maj i czerwiec, czyli bardzo ciepłe miesiące. Tymczasem z każdym dniem powinno być już coraz cieplej. Upały oraz ostre słońce są niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla seniorów. Warto przypomnieć sobie jak pomóc seniorowi w tym okresie.

Opiekunki powinny być szczególnie wyczulone na wysokie temperatury i zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie niosą one dla seniorów. Potencjalne dolegliwości to tylko duże skoki ciśnienia, odwodnienie organizmu czy udar słoneczny.

Wysoka temperatura, czyli jaka?

O upałach można mówić w zasadzie, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

Skutki wysokich temperatur

Odwodnienie

Podczas opalnych dni wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę. Wynika to między innymi z faktu, że podczas wysokich temperatur organizm się poci, w efekcie czego traci niezbędne sole mineralne. Prowadzi to do uczucia pragnienia, nudności, zwiększają się bóle głowy i złe samopoczucie.

Każda opiekunka osób starszych powinna pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości wody swojemu podopiecznemu. Senior powinien w tym czasie spożywać nawet od 2,5 do 4 litrów wody, najlepiej jednak w formie małych ilości, lecz regularnie. Najlepiej sprawdzi się do picia niegazowana woda mineralna.

Udar

Udar słoneczny charakteryzuje się bólami i zawrotami głowy, uczuciem pragnienia, suchością w ustach i zmęczeniem. Opiekunka osób starszych powinna zadbać o to, aby zapewnić seniorowi zaciemnione miejsce i ułożyć go w pozycji półleżącej. Można także podać seniorowi wodę oraz stosować chłodne okłady na głowę i kark.

Jak zadbać o mieszkanie w czasie upałów?

Najlepiej będzie zamknąć okna, zasłonić firanki i rolety, aby zminimalizować dostanie się do domu promieni słonecznych. Jeżeli senior posiada wentylator bądź wiatrak, warto je włączyć. Co ważne, najlepiej odsłonić okna dopiero wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz będzie już niższa.

Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Wstecz
Facebook