Wymiana opiekunek

Czyli co należy o tym wiedzieć?


Wymiana opiekunek na miejscu zlecenia to jeden z najważniejszych elementów związanych z pracą opiekunki osób starszych za granicą. Proces ten bywa niekiedy stresujący zarówno dla opiekunki, ale również i dla podopiecznego.

Należy podkreślić, iż stres odczuwany przed wyjazdem jest czymś całkowicie normalnym. Wiąże się to przecież z wyjazdem za granicę, często do nieznanego miejsca, w którym trzeba będzie przez jakiś czas zamieszkać. Co najistotniejsze, głównym zadaniem będzie należyta opieka i troska o osobę, której przecież nie znamy.

Równie mocno moment wymiany przeżywa sam podopieczny. Osoby starsze cenią sobie spokój i stabilizację, zaś wymiana opiekunek wiąże się z chwilowym rozstrojeniem wypracowanego porządku. Podopieczny może przez to niekiedy odczuwać jeszcze większy stres niż opiekunka. W końcu to on będzie gościł u siebie dodatkowego lokatora, którego nie zdążył jeszcze osobiście poznać.

W związku z powyższym warto zadbać o to, aby sam proces wymiany przebiegł w możliwie jak najlepszy sposób. To pozwoli stworzyć wspaniałą atmosferę i warunki, w którym przyjdzie wzajemnie funkcjonować opiekunce i podopiecznemu.

Jeżeli jesteś opiekunką, która właśnie szykuje się do wyjazdu do domu i oczekujesz na zmienniczkę, przygotuj najważniejsze i ogólne informacje związane ze zleceniem. To ułatwi sam proces przekazania zlecenia, a także zapewni dodatkową ściągę Twojej zmienniczce.

Pamiętaj o takich informacjach jak:

  • Ogólny stan zdrowia seniora
  • Kto z rodziny odpowiada za bieżący kontakt z opiekunką (ewentualnie jak często przyjeżdża do seniora)
  • Najważniejsze obowiązki, jakie trzeba wykonywać przy seniorze i w domu seniora
  • Plan dnia – np. o której senior wstaje/chodzi spać, o której je obiad
  • Najważniejsze potrzeby seniora
  • Zainteresowania seniora – np. jakie programy telewizyjne ogląda senior, jakie czyta gazety, czy gra w gry planszowe
  • Czy senior korzysta z pomocy służb medycznych albo innych podmiotów
  • Kto jest odpowiedzialny za zakupy, jak często należy je wykonywać, w jakich sklepach

Tak przygotowane informacje, ale także inne, które mogą okazać się konieczne, najlepiej spisz na kartce, co ułatwi sam proces przekazania zlecenia. Dzięki temu nie zapomnisz o najważniejszych elementach.

Zastanów się, czy nie poinformować Twojej agencji/firmy jak wygląda proces wymiany. Może się przecież okazać, że konieczne będzie dłuższe wprowadzenie w szczegóły zlecenia, a także pokazanie najważniejszych czynności. Pozwoli to firmie przywieźć zmienniczkę o odpowiedniej godzinie, jeżeli nie dojedzie ona sama do podopiecznego.

Nie zapomnij przygotować seniora na swój wyjazd i przyjazd zmienniczki – porozmawiaj z nim o tym i poinformuj go o przyjeździe nowej opiekunki, która zadba o niego.

Firma MedVital24 zapewnia stały kontakt z opiekunkami. Koordynatorzy mogą pomóc podczas przekazywania zlecenia i służą ewentualną pomocą. Jeżeli jesteś zainteresowana, zajrzyj w nasze oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

 

Wstecz
Facebook