Alzheimer, czyli poważna choroba wieku starczego
Osoby starsze są szczególnie narażone na choroby atakujące układ nerwowy i upośledzające pracę mózgu. Alzheimer należy do jednej z nich – jest to schorzenie, które osłabia, w późniejszym etapie zaś degeneruje mózgowe włókna nerwowe, co skutkuje ogólnym otępieniem, zanikami pamięci, zaburzeniami funkcji mowy, a nawet kompletnym brakiem kontaktu z otoczeniem.
Mimo że jest to postępujące schorzenie, jakiego niestety nie da się wyleczyć, można jednak nieco opóźnić jego rozwój. Jak zatem zadbać o bliską nam osobę lub podopiecznego cierpiącego na alzheimera, aby poprawić jego komfort życia? Podpowiadamy!
Czy zdiagnozowanie choroby Alzheimera musi oznaczać wyrok?
Przed rozpoznaniem choroby może upłynąć wiele czasu, ponieważ objawy nie zawsze zwracają naszą uwagę, a co za tym idzie – bywają kojarzone z naturalnym procesem starzenia się bądź ogólnym przemęczeniem. Zapominanie niedawnych wydarzeń, zmiana pola widzenia, zaburzenia sprawności umysłowej – wszystko to może być pierwszym etapem postępującego alzheimera. Po odpowiednią diagnozę należy oczywiście udać się do lekarza, który oceni stan zdrowia pacjenta, a także wprowadzi odpowiedni plan leczenia wiążącego się z łagodzeniem objawów.
Przyjmuje się, że najwyższa zachorowalność występuje u seniorów po 65. roku życia i wzrasta aż do 50% u osób, które ukończyły 85 lat. Wielu pacjentów po usłyszeniu diagnozy załamuje się, popada w depresję albo traci chęci do życia. Alzheimer nie musi jednak być dla nikogo wyrokiem – odpowiednia opieka oraz przyjmowanie leków może znacznie spowolnić progres choroby, co pozwoli seniorowi na spędzenie jesieni życia w umiarkowanym spokoju.
Opieka nad osobą borykającą się z chorobą Alzheimera
Poza regularnym przyjmowaniem leków mających za zadanie zredukowanie uporczywych objawów choroby warto przede wszystkim zadbać o zdrowie psychiczne pacjenta. Jeśli pracujesz w Niemczech w opiece nad osobami starszymi borykającymi się z alzheimerem, koniecznie postaw szczególny nacisk na:
- codzienną rozmowę,
- sprawowanie pieczy nad relacją seniora z rodziną,
- organizowanie podopiecznemu łamigłówek i zadań logicznych pozwalających na efektywne ćwiczenia pracy mózgu,
- aktywne spędzanie czasu dopasowane do możliwości chorego, np. spacery czy rehabilitacja,
- wprowadzenie rutyny oraz stałego planu dnia,
- odpowiednią dietę bogatą w witaminy.
Wszystko to pozytywnie wpłynie na komfort seniora, ale też ustabilizuje jego nastrój, co jest niezwykle istotne w walce ze stanami lękowymi, apatią, bezsennością bądź rozdrażnieniem.
Alzheimer to poważne schorzenie powodujące obumieranie komórek nerwowych, co wiąże się ze stopniowym upośledzeniem czynności całego organizmu. Rodziny niemieckie poszukujące opiekunek dla osób cierpiących na tę chorobę są otwarte na pomoc, dlatego, jeśli masz doświadczenie w opiece nad takimi pacjentami – zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie oferty pracy przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie.