Blog

Opiekunka, czyli tak naprawdę kto?

W życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym nawet najprostsze czynności życia codziennego zaczynają przysparzać pewnych trudności. Mowa tu przede wszystkim o seniorach. Samodzielność seniora staje się wówczas coraz bardziej ograniczona. Wielokrotnie dochodzą do tego różne schorzenia, które dodatkowo utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Seniorzy są wtedy w pewnym sensie uzależnieni od pomocy drugiego człowieka. W życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym nawet najprostsze czynności życia codziennego zaczynają przysparzać pewnych trudności. Mowa tu przede wszystkim o seniorach. Samodzielność seniora staje się wówczas coraz bardziej ograniczona. Wielokrotnie dochodzą do tego różne schorzenia, które dodatkowo utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Seniorzy są wtedy w pewnym sensie uzależnieni od pomocy drugiego człowieka. W takim przypadku niezbędne może okazać się wsparcie osoby trzeciej, przede wszystkim wsparcie

Warto przy tym pamiętać, iż opieka nad osobami starszymi to wymagające, ale także odpowiedzialne zajęcie. W końcu opiekunka ma niebagatelny wpływ na codzienne życie seniora. Dobra opiekunka to przede wszystkim taka opiekunka, która posiada pewien zestaw cech, pozwalających na zrozumienie jej trudów i ciężarów drugiego człowieka, co bardzo poprawia jakość i komfort pracy ze starszym człowiekiem.

Jakie są zatem cechy dobrej opiekunki?

Empatia i cierpliwość – opiekunka osób starszych powinna umieć zrozumieć i wczuć się w sytuacje podopiecznego, w jego emocje, lęki i obawy. Trzeba pamiętać, że seniorzy mogą niechętnie otwierać się na drugą, nowopoznaną osobę. Cierpliwość może okazać się w tym wszystkim kluczowa.

Odpowiedzialność – to na barkach opiekunki ciąży przecież dobro podopiecznego. Opiekunka jest zatem odpowiedzialna za dalsze prawidłowe funkcjonowanie seniora. Nie wolno o tym zapominać. Dzięki temu senior będzie czuł się komfortowo i odpowiednio zadbany. Odpowiedzialność to również umiejętność postawienia dobra podopiecznego ponad wszystko inne.

Organizacja – opiekunka powinna potrafić odpowiednio zorganizować plan dnia oraz plan opieki nad seniorem. Osoba starsza potrzebuje przecież wsparcia w codziennej prozie życia, więc opiekunka powinna umieć mu je zapewnić. Tym samym wymaga to od opiekunki zdyscyplinowania.

Serdeczność – wiąże się z tym otwartość na drugiego człowieka, pokora i zwyczajny szczery uśmiech na twarzy. Wpływa to na pogodę ducha podopiecznego i zdecydowanie ułatwia budowanie wzajemnych relacji.

Świadomość – opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, iż pracuje z drugim człowiekiem, często mającym własne słabości. Opiekunka musi być świadoma w miarę postępującej choroby podopiecznego, która może mieć wpływ na samopoczucie i ogólny stan seniora.

Z jednej strony praca opiekunki wiąże się z obowiązkami dotyczącymi drugiego człowieka. Jest to nie lada wyzwanie, wymagające od opiekunki pewnych cech charakteru. Z drugiej jednak strony daje możliwość dobrego zarobku, zgłębienia wiedzy, ale przede wszystkim wiąże się z dużą dozą satysfakcji, poprzez niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to niezwykle szlachetne zajęcie.
Jeśli chciałabyś pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech i wydaje ci się, że spełniasz powyższe cechy charakteru to dobrze trafiłaś! Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie

Budżet domowy

Opiekunka osób starszych podczas wykonywania zlecenia jest odpowiedzialna przede wszystkim za opiekę nad seniorem, ale trzeba pamiętać, iż nie jest to jedyny obowiązek. Zazwyczaj to na barkach opiekunki spoczywa zadanie zaopatrzenia gospodarstwa domowego, przede wszystkim w produkty pierwszej potrzeby. Wiąże się z tym kwestia tak zwanego budżetu domowego (Haushaltsgeld). W tym artykule przeczytasz kilka przydatnych wskazówek jak prowadzić taki budżet.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy jest to odpowiednia kwota pieniędzy, którą dostarcza senior bądź rodzina seniora, zazwyczaj raz w tygodniu. Pozwala ona na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie i picie, środki higieniczne czy leki z apteki. Kwestia ta jest niezwykle istotna, świadczy o tym chociażby fakt, iż jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań opiekunek chcących podjąć dane zlecenie.

Jakie zadania wiążą się z budżetem domowym?

Opiekunka z zasady nie jest zobowiązana do wykonywania opłat związanych z czynszem czy rachunkami. Do jej zadań należy przede wszystkim bieżące robienie zakupów, głównie pierwszej potrzeby. To rodzina bądź senior muszą dostarczyć pieniądze, niezbędne do utrzymania seniora  i opiekunki. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż rodzina jest zobligowana tylko do zapewnienia godnego utrzymania opiekunki, nic ponadto, a zatem nie musi finansować wszystkich produktów opiekunki.

Jak dobrze rozliczyć się z pobranych pieniędzy?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, iż pieniądze nie należą do opiekunki. Warto zatem po każdym zakupie zachować paragon, który potwierdza wydaną kwotę. Dobrym rozwiązaniem jest także założenie i prowadzenie zeszytu wydatków, do którego można dołączać wszelkie paragony.

Odpowiedni budżet, czyli ile?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia mocno indywidualna i zależy od potrzeb i możliwości finansowych seniora. Jeżeli twierdzisz, iż przeznaczony budżet jest niewystarczający, powinna w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z rodziną. Dobrym argumentem będzie przedstawienie prowadzonego zeszytu wraz z paragonami.

Gdy i to okaże się bezskuteczne, opiekunka powinna skontaktować się ze swoją firmą.

Firma MedVital24 jest jedną z nielicznych firm, która zapewnia stały kontakt z opiekunkami. Z chęcią pomożemy w rozmowie z rodziną w sprawi budżetu domowego, ale także i rozwiążemy wiele innych problemów. Jeżeli jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia, zajrzyj w aktualne oferty zleceń lub zadzwoń do któregoś z naszych koordynatorów.

 

Wymiana opiekunek

Czyli co należy o tym wiedzieć?


Wymiana opiekunek na miejscu zlecenia to jeden z najważniejszych elementów związanych z pracą opiekunki osób starszych za granicą. Proces ten bywa niekiedy stresujący zarówno dla opiekunki, ale również i dla podopiecznego.

Należy podkreślić, iż stres odczuwany przed wyjazdem jest czymś całkowicie normalnym. Wiąże się to przecież z wyjazdem za granicę, często do nieznanego miejsca, w którym trzeba będzie przez jakiś czas zamieszkać. Co najistotniejsze, głównym zadaniem będzie należyta opieka i troska o osobę, której przecież nie znamy.

Równie mocno moment wymiany przeżywa sam podopieczny. Osoby starsze cenią sobie spokój i stabilizację, zaś wymiana opiekunek wiąże się z chwilowym rozstrojeniem wypracowanego porządku. Podopieczny może przez to niekiedy odczuwać jeszcze większy stres niż opiekunka. W końcu to on będzie gościł u siebie dodatkowego lokatora, którego nie zdążył jeszcze osobiście poznać.

W związku z powyższym warto zadbać o to, aby sam proces wymiany przebiegł w możliwie jak najlepszy sposób. To pozwoli stworzyć wspaniałą atmosferę i warunki, w którym przyjdzie wzajemnie funkcjonować opiekunce i podopiecznemu.

Jeżeli jesteś opiekunką, która właśnie szykuje się do wyjazdu do domu i oczekujesz na zmienniczkę, przygotuj najważniejsze i ogólne informacje związane ze zleceniem. To ułatwi sam proces przekazania zlecenia, a także zapewni dodatkową ściągę Twojej zmienniczce.

Pamiętaj o takich informacjach jak:

  • Ogólny stan zdrowia seniora
  • Kto z rodziny odpowiada za bieżący kontakt z opiekunką (ewentualnie jak często przyjeżdża do seniora)
  • Najważniejsze obowiązki, jakie trzeba wykonywać przy seniorze i w domu seniora
  • Plan dnia – np. o której senior wstaje/chodzi spać, o której je obiad
  • Najważniejsze potrzeby seniora
  • Zainteresowania seniora – np. jakie programy telewizyjne ogląda senior, jakie czyta gazety, czy gra w gry planszowe
  • Czy senior korzysta z pomocy służb medycznych albo innych podmiotów
  • Kto jest odpowiedzialny za zakupy, jak często należy je wykonywać, w jakich sklepach

Tak przygotowane informacje, ale także inne, które mogą okazać się konieczne, najlepiej spisz na kartce, co ułatwi sam proces przekazania zlecenia. Dzięki temu nie zapomnisz o najważniejszych elementach.

Zastanów się, czy nie poinformować Twojej agencji/firmy jak wygląda proces wymiany. Może się przecież okazać, że konieczne będzie dłuższe wprowadzenie w szczegóły zlecenia, a także pokazanie najważniejszych czynności. Pozwoli to firmie przywieźć zmienniczkę o odpowiedniej godzinie, jeżeli nie dojedzie ona sama do podopiecznego.

Nie zapomnij przygotować seniora na swój wyjazd i przyjazd zmienniczki – porozmawiaj z nim o tym i poinformuj go o przyjeździe nowej opiekunki, która zadba o niego.

Firma MedVital24 zapewnia stały kontakt z opiekunkami. Koordynatorzy mogą pomóc podczas przekazywania zlecenia i służą ewentualną pomocą. Jeżeli jesteś zainteresowana, zajrzyj w nasze oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

 

Alzheimer, czyli poważna choroba wieku starczego

Osoby starsze są szczególnie narażone na choroby atakujące układ nerwowy i upośledzające pracę mózgu. Alzheimer należy do jednej z nich – jest to schorzenie, które osłabia, w późniejszym etapie zaś degeneruje mózgowe włókna nerwowe, co skutkuje ogólnym otępieniem, zanikami pamięci, zaburzeniami funkcji mowy, a nawet kompletnym brakiem kontaktu z otoczeniem.

Continue reading

Święta Wielkanocne po niemiecku

Continue reading

Opiekunka – czyli tak naprawdę kto?

Continue reading

Facebook