Blog

Znajomość języka obcego

Znajomość języka obcego

Praca za granicą wiąże się z koniecznością nauki języka obcego. Czy opiekunka osób starszych również musi znać język niemiecki? Czy opieka osób starszych jest specyficznym zajęciem, zwalniającym z nauki języka obcego? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.

Język niemiecki w opiece

Każda opiekunka podejmująca zlecenie w Niemczech powinna przynajmniej w stopniu podstawowym znać język niemiecki. Jest to niezbędne w celu właściwego porozumiewania się z podopiecznym. Opiekunka musi mieć pewność, że zrozumie wszelkie potrzeby i pragnienia seniora, natomiast senior dzięki temu będzie mógł poczuć się należycie zaopiekowany. Właściwy dialog na linii podopieczny – opiekun jest kluczowy w branży opiekuńczej. Jest to tylko tyle i jednocześnie aż tyle, ponieważ właśnie od tego wszystko się zaczyna. Wzajemne zrozumienie buduje całą relację oraz ma wpływ na realia zlecenia. Kontakt z seniorem będzie możliwy tylko wówczas, kiedy opiekunka będzie znała przynajmniej w stopniu podstawowym język niemiecki.

Kiedy jeszcze opiekunka będzie używać języka niemieckiego?

Nie tylko w domu podopiecznego wymagana będzie znajomość języka niemieckiego. Nawet tak prozaiczna czynność jak zwykłe wyjście do sklepu spożywczego czy piekarni będzie wymagało od opiekunki używania języka obcego. Wspomnieć trzeba o nieco bardziej skomplikowanych sytuacjach życia codziennego, takich jak chociażby wizyta u lekarza. Wówczas znajomość języka niemieckiego będzie konieczna do prawidłowego przekazania dolegliwości własnych bądź podopiecznego, a także do właściwego zrozumienia otrzymanych wskazówek i zaleceń.

Trzeba także powiedzieć, iż translator może okazać się pomocny, to nie zastąpi w pełni własnych umiejętności w tym zakresie. Po pierwsze translator tłumaczy zdania wyrwane z kontekstu. Nie ma on świadomości, w jakim kontekście zostały użyte wprowadzone do niego słowa. Tym samym zdanie, które tłumaczy, może okazać się najzwyczajniej w świecie błędne i niepasujące do danej sytuacji. Po drugie w sytuacjach kryzysowych korzystanie z translatora może okazać się po prostu zbyt problematyczne. Przykładowo w sytuacji, w której trzeba będzie nagle zadzwonić po pogotowie (np. w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego), wprowadzanie odpowiednich słów może okazać się za długie. W takiej sytuacji mogą liczyć się przecież sekundy!

Czy opiekunka powinna znać język niemiecki?

W zasadzie wydaje się, iż jest to pytanie retoryczne. Oczywiście, iż opiekunka podejmująca zlecenie za granicą powinna znać rodzimy język tego kraju. Wydaje się to przecież logiczne.

Jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia w charakterze opiekunki osób starszych wakacje i nie tylko? Bardzo dobrze trafiłaś! Firma MedVital24 posiada wiele ciekawych zleceń w okresie wakacyjnym oraz w późniejszym terminie! Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie w jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Podobieństwa i różnice zleceń

Czy istnieje uniwersalna metoda opieki nad seniorem?

Pytanie czy istnieje uniwersalna metoda opieki nad seniorem zadaje sobie z całą pewnością niejedna opiekunka opiekująca się osobą starszą. Pewna rutyna i powtarzalność wykonywanych czynności mogą powodować takie rozmyślania. Czy istnieje pewien schemat, który jest powtarzalny dla każdego seniora? Czy istnieje jeden wzorcowy model zachowania, który pasowałby podczas każdego zlecenia w Niemczech?

Są to pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jasno powiedzieć – każdy senior jest inny oraz wymaga innych, indywidualnych dla niego czynności. Prowadzi to do wniosku, że każde zlecenie jest inne. Zlecenia opieki tym samym mocno różnią się od siebie. Ponadto każde zlecenie wiąże się z inną specyfiką i będzie wymagać innych zachowań opiekunki osób starszych.

Katalog pewnych uniwersalnych cech

Powyższe rozważania nie zmieniają faktu, że pewne zjawiska będą się wielokrotnie powtarzały. Pamiętajmy, że każde zlecenie to nie zabawa, lecz wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Opiekunka powinna być tego świadoma. Każdy z seniorów wymaga przede wszystkim opieki i to się nie zmienia. Owszem, opieka ta będzie przyjmować różną postać i formę, jednak finalnie zawsze będzie to opieka. Tym samym wszystkie opiekunki osób starszych muszą posiadać pewną dozę empatii oraz dużą dawkę zrozumienia na potrzeby swojego podopiecznego.

No dobrze, ale czym różnią się seniorzy?

Seniorzy różnią się od siebie przede wszystkim stanem zdrowia. Każdy z nich cierpi na inne schorzenia oraz wymaga odmiennej pomocy ze strony opiekunki. Czasami będzie to większa ingerencja w codziennie życie osoby starszej, a czasami mniejsza. Ponadto seniorzy różnią się wiekiem, charakterem, ale także hobby i zainteresowaniami.

Czy ja na pewno pasuję na dane zlecenie?

Powiedzieliśmy sobie bardzo ważną rzecz – każde zlecenie jest inne! Dlatego jeżeli nie dochodzisz do porozumienia ze swoim podopiecznym, nie ma między wami przysłowiowej „chemii”, to nie martw się, nic straconego! „Złe” zlecenie może być cennym doświadczeniem, które wykorzystasz podczas sprawowania opieki nad innym seniorem. W dodatku może akurat to kolejne zlecenie będzie tym wymarzonym i idealnie dopasowanym? Nie ma co tracić nadziei, lecz dalej próbować. Dostępnych zleceń jest bardzo dużo, wiele seniorów potrzebuje opieki, dlatego z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia w charakterze opiekunki osób starszych wakacje i nie tylko? Bardzo dobrze trafiłaś! Firma MedVital24 posiada wiele ciekawych zleceń w okresie wakacyjnym oraz w późniejszym terminie! Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie w jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

Opieka w wakacje

WYJAZD DO OPIEKI W WAKACJE

Lato to nie tylko upalne dni, ale również czas wakacji i urlopów. Zawód opiekunki osób starszych ma jednak to do siebie, że w zasadzie nie ma od niego przerwy. Seniorzy potrzebują przecież opieki każdego dnia.

Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień to dla jednych zasłużony odpoczynek, a dla drugich dobry czas do podjęcia pracy. Również wiele opiekunek pragnie w tym okresie odpocząć od codziennych obowiązków i pracy z seniorem w Niemczech. Tym samym jest to niepowtarzalna okazja do rozpoczęcia pracy jako opiekunka. Wiele pojawiających się zleceń są w tym okresie zleceniami na tak zwane „zastępstwo”.

Korzyści z podjęcia zlecenia w okresie wakacyjnym

W okresie wakacyjnym seniorzy są w stanie łatwiej zaakceptować nowego opiekunka. Jest to niepowtarzalna okazja do rozpoczęcia wyjazdów do Niemiec dla osób, które jeszcze nie pracowały za granicą oraz mają słabszą znajomość języka niemieckiego. Seniorzy bardzo często mieszkają sami. Jest to zatem doskonała okazja do podszkolenia znajomości języka obcego, podczas codziennych rozmów z seniorem!

Kolejnym atutem jest możliwość podreperowania sobie domowego budżetu. W wakacje po prostu jest o wiele więcej dostępnych zleceń do opieki osób starszych. Tym samym każda opiekunka znajdzie coś dla siebie. Ponadto nierzadko można liczyć na lepszą stawkę czy chociażby bonus wakacyjny. Warto o tę kwestię zapytać rekrutera czy koordynatora.

Wakacje – praca czy odpoczynek?

Nie ma uniwersalnej zasady czy złotego środka. Dla niektórych okres wakacyjny to okres odpoczynku. Pamiętaj, że dla Ciebie może to być właśnie doskonała okazja do zmiany otoczenia. Zlecenia do opieki osób starszych w okresie letnim to także okazja do poznania całkowicie obcej kultury czy zwiedzenia nowych miejsc i nowego kraju. Podejmując zlecenie można także nawiązać nowe kontakty, które pomogą znaleźć zatrudnienie w charakterze opiekunki w przyszłym czasie. Będzie to po prostu łatwiejsze. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie! Dlatego podejmij ją świadomie, rozważ wszelkie plusy i minusy.

 

Jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia w charakterze opiekunki osób starszych właśnie w wakacje? Dobrze trafiłaś! Firma MedVital24 posiada wiele ciekawych zleceń w okresie wakacyjnym i nie tylko! Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie w jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

 

Jak się przygotować na przyjazd zmienniczki?

 

Każde zlecenie kiedyś się kończy. W końcu nadejdzie taki moment, w którym przyjedzie zmienniczka. Druga opiekunka będzie już odliczać dni do swojego powrotu do Polski. Sytuacje, w której do domu seniora przyjedzie całkowicie nowa opiekunka bywają niekiedy stresujące. Skoro czytasz ten artykuł, to znaczy, że jesteś zainteresowana tym tematem i świadczy to o Twojej empatii. To dobrze, każda opiekunka osób starszych powinna posiadać taką cechę! Jak się zatem przygotować na przyjazd zmienniczki?

 

Rozmowa z seniorem

Jest to ważna część każdej z wymian. Osoby starsze cenią stabilność, nie lubią dużych zmian. Warto porozmawiać z seniorem, przygotować go na przyjazd innej opiekunki. Poinformujmy seniora, że przyjedzie nowa opiekunka. Zapewnijmy go, że przekażemy zmienniczce wszelkie najważniejsze informacje. To znacznie pomoże seniorowi. Przygotuje go na przyjazd nowej osoby, którą będzie musiał zaakceptować.

To nie opiekunka jest odpowiedzialna za poinformowanie seniora o wymianie. Jednak taka rozmowa przysporzy seniorowi znacznie mniej stresu i pomoże mu zaadoptować się w nowej dla niego sytuacji.

 

Najważniejsze informacje

Kilka dni przed wymianą warto sporządzić wykaz najważniejszych informacji. Informacje te muszą dotyczyć nie tylko samego podopiecznego, ale również wszelkich innych czynności. Dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko pominięcia niektórych elementów podczas przekazywania sobie miejsca zlecenia. Dodatkowo takie notatki mogą służyć po prostu jako ściąga dla nowej opiekunki.

Wskazać można na informacje takie jak:

 • Ogólny stan seniora – czyli jak się czuje, jakie ma dolegliwości, czy ostatnio wydarzyło się coś istotnego, ogólny stan zdrowia itd.
 • Harmonogram dnia – o której senior wstaje, jak się zaczyna dzień, jakie są poranne obowiązki, o której je obiad, czy chodzi na spacer, co lubi robić w wolnym czasie, o której chodzi spać, itd.
 • Najważniejsze czynności – czy senior sam się myje, rozbiera, ubiera, czy sam wstaje z łóżka, czy chodzi samodzielnie, czy jest zapominalski i trzeba mu przypominać o swoich potrzebach, czy je samodzielnie, itd.
 • Dieta seniora – co senior lubi jeść, czy ma jakieś przyzwyczajenia żywieniowe, czy ma na coś uczulenie, czego nie lubi jeść, itd.
 • Hobby – czy senior czyta gazety, czy ogląda telewizję, czy gra w gry planszowe itd.
 • Prowadzenie gospodarstwa domowego – lista obowiązków opiekunki, takich jak mycie, sprzątanie, prasowanie itd.
 • Rodzina seniora – kto z rodziny jest osobą do ewentualnego kontaktu

 

Warto kierować się zasadą „zostaw to miejsce w takim stanie, w jakim chciałabyś je zastać”. Pamiętajmy o posprzątaniu swojego pokoju oraz rozważmy ugotowanie obiadu dla przyjeżdżającej opiekunki. Będzie jej na pewno bardzo miło.

 

Jeżeli jesteś aktualnie na zleceniu w Niemczech i nie bardzo wiesz, jak przygotować się na wymianę – zadzwoń do któregoś z naszych koordynatorów. Udzielimy wszelkich porad i pomożemy w każdej sytuacji!

Jeżeli chciałabyś podjąć zlecenie opieki osób starszych w Niemczech – dobrze trafiłaś! Firma MedVital24 posiada dużo zleceń na terytorium całych Niemiec, przede wszystkim w Hamburgu i okolicach. Sprawdź aktualne oferty bądź skontaktuj się z nami! Zapraszamy do współpracy.

 

Jak dbać o seniora w słoneczne dni?

Ostatnimi dniami za oknem panuje bardzo ładna pogoda. Zbliża się majówka, a zaraz za nią maj i czerwiec, czyli bardzo ciepłe miesiące. Tymczasem z każdym dniem powinno być już coraz cieplej. Upały oraz ostre słońce są niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla seniorów. Warto przypomnieć sobie jak pomóc seniorowi w tym okresie.

Opiekunki powinny być szczególnie wyczulone na wysokie temperatury i zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie niosą one dla seniorów. Potencjalne dolegliwości to tylko duże skoki ciśnienia, odwodnienie organizmu czy udar słoneczny.

Wysoka temperatura, czyli jaka?

O upałach można mówić w zasadzie, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

Skutki wysokich temperatur

Odwodnienie

Podczas opalnych dni wzrasta zapotrzebowanie organizmu na wodę. Wynika to między innymi z faktu, że podczas wysokich temperatur organizm się poci, w efekcie czego traci niezbędne sole mineralne. Prowadzi to do uczucia pragnienia, nudności, zwiększają się bóle głowy i złe samopoczucie.

Każda opiekunka osób starszych powinna pamiętać o podawaniu odpowiedniej ilości wody swojemu podopiecznemu. Senior powinien w tym czasie spożywać nawet od 2,5 do 4 litrów wody, najlepiej jednak w formie małych ilości, lecz regularnie. Najlepiej sprawdzi się do picia niegazowana woda mineralna.

Udar

Udar słoneczny charakteryzuje się bólami i zawrotami głowy, uczuciem pragnienia, suchością w ustach i zmęczeniem. Opiekunka osób starszych powinna zadbać o to, aby zapewnić seniorowi zaciemnione miejsce i ułożyć go w pozycji półleżącej. Można także podać seniorowi wodę oraz stosować chłodne okłady na głowę i kark.

Jak zadbać o mieszkanie w czasie upałów?

Najlepiej będzie zamknąć okna, zasłonić firanki i rolety, aby zminimalizować dostanie się do domu promieni słonecznych. Jeżeli senior posiada wentylator bądź wiatrak, warto je włączyć. Co ważne, najlepiej odsłonić okna dopiero wieczorem, gdy temperatura na zewnątrz będzie już niższa.

Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

WIELKANOC W NIEMCZECH

Czyli jak to tak naprawdę jest i co się z tym wiąże…

Wielkanoc to szczególny okres w roku. Dla chrześcijan jest to najważniejsze święto, w którym wspomina się przecież Zmartwychwstanie Jezusa. Przede wszystkim jest to czas, który kojarzy się z wiosną, radością i przebudzeniem z okresu zimowego. Z świętem tym wiąże się wiele różnych i zakorzenionych tradycji.

Jak święta Wielkanocy obchodzą Niemcy?

Tradycje i zwyczaje są różne, w zależności od konkretnego regionu Niemiec. Trzeba także pamiętać, że wielu Niemców jest albo katolikami, albo protestantami, dlatego tradycje są dosyć rozdrobnione. Niemcy ozdabiają pisanki i domy. Ciekawostką jest fakt, że Niemcy nie mają zasady ścisłego postu w Wielki Piątek.

Wielu seniorów nie jest już w stanie samodzielnie spędzać świąt, bez pomocy opiekunki osób starszych. Jeżeli opiekunka decyduje się na pozostanie w tym czasie z seniorem, powinna podpytać podopiecznego o jego zwyczaje, ulubione potrawy i ogólnie o sposób spędzania tych świąt.

 

Każda opiekunka na pewno stoi przed dylematem – czy zostać na zleceniu w Wielkanoc, czy może wyjechać do domu, aby spędzić ten czas z bliskimi?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji opiekunki. Warto w domowym zaciszu przeanalizować wszystkie plusy i minusy danego rozwiązania, a następnie na ich podstawie podjąć odpowiednią decyzję.

Trzeba pamiętać, że niekiedy rzeczywistość zmusza do podjęcia zlecenia za granicą. Opieka osób starszych wydaje się wtedy niejako koniecznością. W Wielkanoc jest więcej dostępnych ofert wyjazdu za granicę do Niemiec. Jest to także opcja dla tych opiekunek, które nie chcą spędzać świąt w samotności, a chciałyby w tym czasie móc sobie zarobić.

Jeśli Ty chciałabyś podjąć zlecenie czy to w okresie Wielkanocy czy bezpośrednio po nim, zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!

 

 

Święta za granicą – tak czy nie?

WIELKANOC W NIEMCZECH?

Nieuchronnym krokiem zbliżają się Święta Wielkanocne. Jest to cudowny czas, który kojarzy się nie tylko ze zmartwychwstaniem Chrystusa, zajączkiem, ale i także z rodzinną atmosferą. Jeszcze do niedawna nie do wyobrażenia wydawało się spędzanie okresu świątecznego osobno, z dala od rodziny. Jednak coraz częściej niektórzy ludzie decydują się wyjechać na krótki urlop za granicę i to w trakcie świąt. Trzeba również wspomnieć o pewnych zawodach, które nie mają przerwy świątecznej, zaś sama praca w święta jest dla nich chlebem powszednim. Mowa tutaj na przykład o strażakach, pielęgniarkach czy policjantach.

Do powyżej wskazanych zawodów zaliczyć można również opiekunki osób starszych. To bardzo ważny i odpowiedzialny zawód. Opiekunki osób starszych nierzadko podejmują się przecież wykonywania zlecenie w trakcie okresu świątecznego. Jest to niezwykle dojrzała decyzja, świadcząca o maksymalnym poszanowaniu dla drugiej osoby. Wiele opiekunek osób starszych niemalże co roku stoi przed ważnym wyborem – wyjechać w trakcie świąt na zlecenie za granicę czy może spędzić okres świąteczny w gronie rodzinnym?

Jeżeli opiekunka decyduje się na pracę z podopiecznym w trakcie świąt, to warto mieć na uwadze, iż nie jest to decyzja, która powinna wywoływać jakiekolwiek wyrzuty sumienia Seniorzy są przecież szczególnego rodzaju grupą społeczną, która wymaga codziennego wsparcia i pomocy ze strony opiekunek osób starszych. Pomoc ta niekiedy nie może być przerwana z uwagi na okres świąteczny.

Ponadto zlecenie za granicą w czasie świąt nie musi kojarzyć się z jakkolwiek smutnym doświadczeniem. Opiekunka osób starszych nie spędza przecież tego czasu w samotności, lecz w towarzystwie podopiecznego, a często i w towarzystwie jego rodziny. Dzięki opiekunce i pracy, którą wykonuje na rzecz podopiecznego, senior może poczuć się zdecydowanie lepiej w tym szczególnym okresie.

Tym samym dla kogo jest odpowiednie podejmowanie zleceń w okresie świątecznym?

Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdecydowanie łatwiej będzie wyjechać na zlecenie tym opiekunkom, które są samotne. Perspektywa spędzenia świąt w samotności może być przytłaczająca. Warto wówczas wziąć pod uwagę możliwość wyjechania w tym czasie na zlecenie i spędzeniu tego okresu z podopiecznym.

Jest to zatem kwestia mocno indywidualna i w zasadzie zależy od osobistych doświadczeń, celów i możliwości. Warto jednak rozważyć wszelkie za i przeciw i ostatecznie zdecydować, czy pozostać w domu czy może wyjechać w tym czasie na któreś z dostępnych zleceń.

Firma MedVital24 posiada zlecenia w okresie świątecznym, ale i nie tylko. Jeżeli jednak jesteś zainteresowana wyjazdem za granicę w okresie Wielkanocy, sprawdź dostępne zlecenia w zakładce „Oferty pracy” lub skontaktuj się z którymś z naszych pracowników, którzy udzieli Tobie więcej szczegółów. Posiadamy wiele ofert. Zapraszamy do współpracy!

Cechy opiekunki osób starszych

W życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym nawet najprostsze czynności życia codziennego zaczynają przysparzać pewnych trudności. Mowa tu przede wszystkim o seniorach. Samodzielność seniora staje się wówczas coraz bardziej ograniczona. Wielokrotnie dochodzą do tego różne schorzenia, które dodatkowo utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Seniorzy są wtedy w pewnym sensie uzależnieni od pomocy drugiego człowieka. W życiu każdego człowieka przychodzi taki okres, w którym nawet najprostsze czynności życia codziennego zaczynają przysparzać pewnych trudności. Mowa tu przede wszystkim o seniorach. Samodzielność seniora staje się wówczas coraz bardziej ograniczona. Wielokrotnie dochodzą do tego różne schorzenia, które dodatkowo utrudniają samodzielne funkcjonowanie. Seniorzy są wtedy w pewnym sensie uzależnieni od pomocy drugiego człowieka. W takim przypadku niezbędne może okazać się wsparcie osoby trzeciej, przede wszystkim wsparcie

Warto przy tym pamiętać, iż opieka nad osobami starszymi to wymagające, ale także odpowiedzialne zajęcie. W końcu opiekunka ma niebagatelny wpływ na codzienne życie seniora. Dobra opiekunka to przede wszystkim taka opiekunka, która posiada pewien zestaw cech, pozwalających na zrozumienie jej trudów i ciężarów drugiego człowieka, co bardzo poprawia jakość i komfort pracy ze starszym człowiekiem.

Jakie są zatem cechy dobrej opiekunki?

Empatia i cierpliwość – opiekunka osób starszych powinna umieć zrozumieć i wczuć się w sytuacje podopiecznego, w jego emocje, lęki i obawy. Trzeba pamiętać, że seniorzy mogą niechętnie otwierać się na drugą, nowopoznaną osobę. Cierpliwość może okazać się w tym wszystkim kluczowa.

Odpowiedzialność – to na barkach opiekunki ciąży przecież dobro podopiecznego. Opiekunka jest zatem odpowiedzialna za dalsze prawidłowe funkcjonowanie seniora. Nie wolno o tym zapominać. Dzięki temu senior będzie czuł się komfortowo i odpowiednio zadbany. Odpowiedzialność to również umiejętność postawienia dobra podopiecznego ponad wszystko inne.

Organizacja – opiekunka powinna potrafić odpowiednio zorganizować plan dnia oraz plan opieki nad seniorem. Osoba starsza potrzebuje przecież wsparcia w codziennej prozie życia, więc opiekunka powinna umieć mu je zapewnić. Tym samym wymaga to od opiekunki zdyscyplinowania.

Serdeczność – wiąże się z tym otwartość na drugiego człowieka, pokora i zwyczajny szczery uśmiech na twarzy. Wpływa to na pogodę ducha podopiecznego i zdecydowanie ułatwia budowanie wzajemnych relacji.

Świadomość – opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, iż pracuje z drugim człowiekiem, często mającym własne słabości. Opiekunka musi być świadoma w miarę postępującej choroby podopiecznego, która może mieć wpływ na samopoczucie i ogólny stan seniora.

Z jednej strony praca opiekunki wiąże się z obowiązkami dotyczącymi drugiego człowieka. Jest to nie lada wyzwanie, wymagające od opiekunki pewnych cech charakteru. Z drugiej jednak strony daje możliwość dobrego zarobku, zgłębienia wiedzy, ale przede wszystkim wiąże się z dużą dozą satysfakcji, poprzez niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Jest to niezwykle szlachetne zajęcie.
Jeśli chciałabyś pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech i wydaje ci się, że spełniasz powyższe cechy charakteru to dobrze trafiłaś! Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie

Budżet domowy

Opiekunka osób starszych podczas wykonywania zlecenia jest odpowiedzialna przede wszystkim za opiekę nad seniorem, ale trzeba pamiętać, iż nie jest to jedyny obowiązek. Zazwyczaj to na barkach opiekunki spoczywa zadanie zaopatrzenia gospodarstwa domowego, przede wszystkim w produkty pierwszej potrzeby. Wiąże się z tym kwestia tak zwanego budżetu domowego (Haushaltsgeld). W tym artykule przeczytasz kilka przydatnych wskazówek jak prowadzić taki budżet.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy jest to odpowiednia kwota pieniędzy, którą dostarcza senior bądź rodzina seniora, zazwyczaj raz w tygodniu. Pozwala ona na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, takich jak jedzenie i picie, środki higieniczne czy leki z apteki. Kwestia ta jest niezwykle istotna, świadczy o tym chociażby fakt, iż jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań opiekunek chcących podjąć dane zlecenie.

Jakie zadania wiążą się z budżetem domowym?

Opiekunka z zasady nie jest zobowiązana do wykonywania opłat związanych z czynszem czy rachunkami. Do jej zadań należy przede wszystkim bieżące robienie zakupów, głównie pierwszej potrzeby. To rodzina bądź senior muszą dostarczyć pieniądze, niezbędne do utrzymania seniora  i opiekunki. Trzeba przy tym zaznaczyć, iż rodzina jest zobligowana tylko do zapewnienia godnego utrzymania opiekunki, nic ponadto, a zatem nie musi finansować wszystkich produktów opiekunki.

Jak dobrze rozliczyć się z pobranych pieniędzy?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, iż pieniądze nie należą do opiekunki. Warto zatem po każdym zakupie zachować paragon, który potwierdza wydaną kwotę. Dobrym rozwiązaniem jest także założenie i prowadzenie zeszytu wydatków, do którego można dołączać wszelkie paragony.

Odpowiedni budżet, czyli ile?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia mocno indywidualna i zależy od potrzeb i możliwości finansowych seniora. Jeżeli twierdzisz, iż przeznaczony budżet jest niewystarczający, powinna w pierwszej kolejności porozmawiać o tym z rodziną. Dobrym argumentem będzie przedstawienie prowadzonego zeszytu wraz z paragonami.

Gdy i to okaże się bezskuteczne, opiekunka powinna skontaktować się ze swoją firmą.

Firma MedVital24 jest jedną z nielicznych firm, która zapewnia stały kontakt z opiekunkami. Z chęcią pomożemy w rozmowie z rodziną w sprawi budżetu domowego, ale także i rozwiążemy wiele innych problemów. Jeżeli jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia, zajrzyj w aktualne oferty zleceń lub zadzwoń do któregoś z naszych koordynatorów.

 

Wymiana opiekunek

Czyli co należy o tym wiedzieć?


Wymiana opiekunek na miejscu zlecenia to jeden z najważniejszych elementów związanych z pracą opiekunki osób starszych za granicą. Proces ten bywa niekiedy stresujący zarówno dla opiekunki, ale również i dla podopiecznego.

Należy podkreślić, iż stres odczuwany przed wyjazdem jest czymś całkowicie normalnym. Wiąże się to przecież z wyjazdem za granicę, często do nieznanego miejsca, w którym trzeba będzie przez jakiś czas zamieszkać. Co najistotniejsze, głównym zadaniem będzie należyta opieka i troska o osobę, której przecież nie znamy.

Równie mocno moment wymiany przeżywa sam podopieczny. Osoby starsze cenią sobie spokój i stabilizację, zaś wymiana opiekunek wiąże się z chwilowym rozstrojeniem wypracowanego porządku. Podopieczny może przez to niekiedy odczuwać jeszcze większy stres niż opiekunka. W końcu to on będzie gościł u siebie dodatkowego lokatora, którego nie zdążył jeszcze osobiście poznać.

W związku z powyższym warto zadbać o to, aby sam proces wymiany przebiegł w możliwie jak najlepszy sposób. To pozwoli stworzyć wspaniałą atmosferę i warunki, w którym przyjdzie wzajemnie funkcjonować opiekunce i podopiecznemu.

Jeżeli jesteś opiekunką, która właśnie szykuje się do wyjazdu do domu i oczekujesz na zmienniczkę, przygotuj najważniejsze i ogólne informacje związane ze zleceniem. To ułatwi sam proces przekazania zlecenia, a także zapewni dodatkową ściągę Twojej zmienniczce.

Pamiętaj o takich informacjach jak:

 • Ogólny stan zdrowia seniora
 • Kto z rodziny odpowiada za bieżący kontakt z opiekunką (ewentualnie jak często przyjeżdża do seniora)
 • Najważniejsze obowiązki, jakie trzeba wykonywać przy seniorze i w domu seniora
 • Plan dnia – np. o której senior wstaje/chodzi spać, o której je obiad
 • Najważniejsze potrzeby seniora
 • Zainteresowania seniora – np. jakie programy telewizyjne ogląda senior, jakie czyta gazety, czy gra w gry planszowe
 • Czy senior korzysta z pomocy służb medycznych albo innych podmiotów
 • Kto jest odpowiedzialny za zakupy, jak często należy je wykonywać, w jakich sklepach

Tak przygotowane informacje, ale także inne, które mogą okazać się konieczne, najlepiej spisz na kartce, co ułatwi sam proces przekazania zlecenia. Dzięki temu nie zapomnisz o najważniejszych elementach.

Zastanów się, czy nie poinformować Twojej agencji/firmy jak wygląda proces wymiany. Może się przecież okazać, że konieczne będzie dłuższe wprowadzenie w szczegóły zlecenia, a także pokazanie najważniejszych czynności. Pozwoli to firmie przywieźć zmienniczkę o odpowiedniej godzinie, jeżeli nie dojedzie ona sama do podopiecznego.

Nie zapomnij przygotować seniora na swój wyjazd i przyjazd zmienniczki – porozmawiaj z nim o tym i poinformuj go o przyjeździe nowej opiekunki, która zadba o niego.

Firma MedVital24 zapewnia stały kontakt z opiekunkami. Koordynatorzy mogą pomóc podczas przekazywania zlecenia i służą ewentualną pomocą. Jeżeli jesteś zainteresowana, zajrzyj w nasze oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech.

 

Facebook