Znajomość języka obcego
Znajomość języka obcego
Praca za granicą wiąże się z koniecznością nauki języka obcego. Czy opiekunka osób starszych również musi znać język niemiecki? Czy opieka osób starszych jest specyficznym zajęciem, zwalniającym z nauki języka obcego? Na te i inne pytania postaramy się udzielić odpowiedzi w niniejszym artykule.
Język niemiecki w opiece
Każda opiekunka podejmująca zlecenie w Niemczech powinna przynajmniej w stopniu podstawowym znać język niemiecki. Jest to niezbędne w celu właściwego porozumiewania się z podopiecznym. Opiekunka musi mieć pewność, że zrozumie wszelkie potrzeby i pragnienia seniora, natomiast senior dzięki temu będzie mógł poczuć się należycie zaopiekowany. Właściwy dialog na linii podopieczny – opiekun jest kluczowy w branży opiekuńczej. Jest to tylko tyle i jednocześnie aż tyle, ponieważ właśnie od tego wszystko się zaczyna. Wzajemne zrozumienie buduje całą relację oraz ma wpływ na realia zlecenia. Kontakt z seniorem będzie możliwy tylko wówczas, kiedy opiekunka będzie znała przynajmniej w stopniu podstawowym język niemiecki.
Kiedy jeszcze opiekunka będzie używać języka niemieckiego?
Nie tylko w domu podopiecznego wymagana będzie znajomość języka niemieckiego. Nawet tak prozaiczna czynność jak zwykłe wyjście do sklepu spożywczego czy piekarni będzie wymagało od opiekunki używania języka obcego. Wspomnieć trzeba o nieco bardziej skomplikowanych sytuacjach życia codziennego, takich jak chociażby wizyta u lekarza. Wówczas znajomość języka niemieckiego będzie konieczna do prawidłowego przekazania dolegliwości własnych bądź podopiecznego, a także do właściwego zrozumienia otrzymanych wskazówek i zaleceń.
Trzeba także powiedzieć, iż translator może okazać się pomocny, to nie zastąpi w pełni własnych umiejętności w tym zakresie. Po pierwsze translator tłumaczy zdania wyrwane z kontekstu. Nie ma on świadomości, w jakim kontekście zostały użyte wprowadzone do niego słowa. Tym samym zdanie, które tłumaczy, może okazać się najzwyczajniej w świecie błędne i niepasujące do danej sytuacji. Po drugie w sytuacjach kryzysowych korzystanie z translatora może okazać się po prostu zbyt problematyczne. Przykładowo w sytuacji, w której trzeba będzie nagle zadzwonić po pogotowie (np. w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego), wprowadzanie odpowiednich słów może okazać się za długie. W takiej sytuacji mogą liczyć się przecież sekundy!
Czy opiekunka powinna znać język niemiecki?
W zasadzie wydaje się, iż jest to pytanie retoryczne. Oczywiście, iż opiekunka podejmująca zlecenie za granicą powinna znać rodzimy język tego kraju. Wydaje się to przecież logiczne.
—
Jesteś zainteresowana podjęciem zlecenia w charakterze opiekunki osób starszych wakacje i nie tylko? Bardzo dobrze trafiłaś! Firma MedVital24 posiada wiele ciekawych zleceń w okresie wakacyjnym oraz w późniejszym terminie! Jeśli chciałabyś podjąć zlecenie w jako opiekunka osób starszych przygotowane specjalnie dla Ciebie to zapraszamy do kontaktu z naszymi koordynatorami. Firma MedVital24 posiada bogatą bazę dostępnych zleceń za granicą. Zadzwoń do zespołu MedVital24 lub zajrzyj na naszą platformę i sprawdź, jakie zlecenia przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie!